2 Aralık 2009 Çarşamba

En iyi 13 Orkestral Soundtrack (Score)

Sevdiğim çoğu soundtrack orkestrasyona dayandığı için, Çavlan'ın soundtrack listesinden bu şekilde ayırmak istedim (Esasında soundtrack yerine "score" demek daha doğru olur, soundtrack filme dahil olan tüm müzikleri kastederken, score özellikle o film için yazılmış ve genelde enstrümantal olan parçalara deniyor. Yani ünlü bir grubun önceden yazılmış şarkısı için anlaşma yapılmış ve şarkı film temasına eklenmiş olabilir, film soundtrack'inde yer alabilir ama o şarkı filmin "score"u değildir).

Listemde sıralamayı önemsemedim. Bir sürü score dışarda kaldı/kalmıştır tabii ki ama benim aklımda yer edenleri yazdım. Neden 13 derseniz, bu yazı için bu kadar çıktı.

Bir garip not: Çoğu kişi için orkestrasyonla yapılan her şey "klasik müzik" altına girer, fakat esasında bu score'lar için pek doğru sayılmaz. Çoğu filmin score'u, klasik müzik armonisinde görülmeyecek yürüyüşler, birden temposu ve havası değişen düzenlemeler ve dissonant (uyumsuz tınlayan) seslerle doludur (bütün bunlara bilinçli olarak hem görüntüye uyum sağlamak, belli sahnelerde gerginliği artırmak/azaltmak veya farklı atmosferler oluşturmak için başvurulur). Ayrıca score bestecileri arasında ilginç enstrümanları aralara katıp denemeler yapanlar çoktur genelde. Hep çekici bulmuşumdur bu açıdan score'ları.

1 - Gladiator (Hans Zimmer)


2 - The Bourne Ultimatum (John Powell)


3 - The Last of the Mohicans (Randy Edelman & Trevor Jones)


4 - Event Horizon (Michael Kamen & Orbital)


5 - Star Wars (John Williams)


6 - Terminator 2 (Brad Fiedel)


7 - Aliens (James Horner)


8 - A Beautiful Mind (James Horner)


9 - The Fifth Element (Eric Serra)


10 - The Pirates of the Caribbean Trilogy (Klaus Badelt)


11 - The Matrix (Don Davis)


12 - Black Hawk Down (Hans Zimmer)


13 - Beetlejuice (Danny Elfman)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder