5 Aralık 2009 Cumartesi

05-06 Aralık 2009, Ankara-Elmadağ Salon Türkiye Kupası Okçuluk Yarışması

Gecikmelide olsa, katılım sayısı azda olsa, atılan puanlar göz doldurmasa da önemli bir yarışma yapılıyor Ankara' da.
Çünkü milli takım baraj puanlarının çok kati olarak uygulanacağı ilk yarışma olarak tarihe geçecek inşaallah. Hem yazılı olarak hem de sözlü olarak okçuluk federasyonunun en yetkili birimlerinin bildirimlerine göre milli takıma girmek için, gerekli puanı mutlaka atmak gerekiyor. Okçuluk milli takımı artık sadece puan barajlarını geçen sporculardan oluşacak. Bu uygulama ne kadar başarı getirir, yada uygulanır mı önümüzdeki günlerde göreceğiz. 243 sporcunun mücadele ettiği yarışmanın ilk günkü toplam puanları (18 m.' den 60- ok atışı sonucu) : - SALON TÜRKİYE KUPASI GENÇ-BÜYÜK (ANKARA) SIRALAMA SONUÇLARI ... >>> (Kaynak : Okç.Fedrs.Sits.)


- İlk gün sıralama atışlarında 579 puanla tüm yarışmacıların içinde, yarışmanın en yüksek puanını atarak toplam puanda sıralamayı 1. olarak tamamlayan, eleme tur atışları sonunda 3. olan Kocaeli bölgesinin compound yay dalındaki rekortmen milli okçusu Dinçer Ekiz .. >> 12 ok atışında 120- tam puan atarak Dünya rekorunu egale ederken yeni Türkiye rekorunun da sahibi oldu.

- Ayrıca bu yarışma bayanlar compound yay dalında Türkiye şampiyonu olan Gelibolu' dan Burcu Berber' i tekrar çok beğendiğimi ifade ediyorum. Ağustos ayındaki yarışmanın (Zafer Kupası Okçuluk Yarışması/ Gelibolu - 2009 ... >>>) yorumunda da bahsetmiştim, tekrar ediyorum bu sporcumuza gerçek anlamda sahip çıkabilirsek ileride Dünya şampiyonalarında bize madalya getirecektir.

- SALON TÜRKİYE KUPASI GENÇ-BÜYÜK (ANKARA) BİREYSEL MADALYA ... >>>
- SALON TÜRKİYE KUPASI GENÇ-BÜYÜK (ANKARA) TAKIM MADALYA ... >>>
(Kaynak : Okç.Fedrs.Sits.)

- Yarışma Haberleri :
Türkiye Salon Birinciliği tamamlandı
Okçuların Büyük Başarısı - Erzurum
Özbostancı'dan büyük başarı- Bolu !
İzmirli Okçular Türkiye Şampiyonu Oldu
Çanakkale' li okçular başarılı

KATEGORİLER VE SALON BARAJ PUANLARI (60 ok atışı) :


Klasik Yay Büyük Erkekler - 575
Klasik Yay Büyük Bayanlar - 565
Klasik Yay Genç Erkekler - 560
Klasik Yay Genç Bayanlar - 550
Makaralı Yay Büyük Erkekler - 585 (Türkiye Rekoru)
Makaralı Yay Büyük Bayanlar - 570
Makaralı Yay Genç Erkekler - 570
Makaralı Yay Genç Bayanlar - 560
--------------------------------
- Okçuluk sporu zihinsel bir spordur; yani zihnimizde canlandırabildiğimiz hareketlerimizi fiziki olarakta yapabilmektir. Yapmak istediğimizi gerçekten zihnimizde tam anlamıyla canlandırabilirsek işte o zaman fiziki olarakta istediğimizi hayata geçirebiliriz. Mentaliteyle uygulama ne zaman eşitlenirse kalıcı başarı işte o zaman gelir. Bu çalışmayı meşhur haltercimiz Naim Süleymanoğlu yıllarca yapmış, kalıcı ve sürekli başarıyı spor hayatı boyunca elde etmiştir.
- Okçulukta kalıcı ve sürekli başarı için zihinsel antrenman tekniklerini bilimsel öğreticiden öğrenip hemen uygulamaya geçmek lazımdır ki Türk okçuluğu ilerleyebilsin .


- Paralimpik ve Dünya okçuluk şampiyonu Gizem Girişmen' nin spor psikoloğu olan, yardımcı doçent doktor Sayın Hakan Kolayiş milli takımımızda görev yapmaya başlamıştı ki sebebini bilmediğimiz bir nedenle aniden görevden alındı. Yıllarca okçuluk yapmış bir spor bilim adamını neden istemeyiz ki anlamam!.

Sporcular Sayın Kolayiş' ten o kadar memnun kalmışlardı ki '' Hakan abi sen neredeydin şimdiye kadar '' diye,böyle bir bilim adamına ihtiyaçları olduğunu ve sevinçlerini belirtmişlerdi. Olimpiyat ve Dünya şampiyonu bir sporcunun psikoljik danışmanlığını yapıp zirveye taşıyan bir bilim adamını nasıl milli takımdan uzaklaştırırız, anlam veremiyorum.
Hakan Kolayiş hocamın daha öğrenciyken hazırladığı bir ödevden küçük bir bölüm.
(Zihinsel antrenman, hareket akışının gerçek bir uygulaması olmadan, yoğun bir düşünme ile öğrenilmesi ya da geliştirilmesidir (Koruç, 2000; Başer, 1998).Zihinsel antrenman, bellekte depolanan duyuşsal yaşantıların içsel olarak hatırlanması ve dışsal bir uyarı olmadan bu yaşantıların tekrarlanmasıdır (Tiryaki, 2000).) ZİHİNSEL ANTRENMAN ... >>>

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder