26 Haziran 2009 Cuma

YOLPALAS CİNAYETİ

Handan, Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Sinekli Bakkal gibi çok ünlü olan romanları bulunan yazar Halide Edip Adıvar'ın eğlenerek yazdığı "Yolpalas Cinayeti" ni 1936 yılında Paris'te yazmıştır. Babası memur olan Sacide kıt kanaat geçinen bir aile kızıdır. Bir gün babasında gizli sokağa gezmeye gitmiştir ve o sırada Murat isimli zengin bir adamla karşılaşır. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Fakat Sacide evlendikten sonra çok değişmiştir, büyüdüğü semti ve çevreyi çok aşağılar. Yolpalas semtinde bir apartmanda yaşayan Sacide ve Murat çiftinin Bülent adındaki sakat çocukları dünyaya gelir. Bülent'e Akkız lakaplı öksüz bir kız bakmaktadır. Bir de kötü kalpli bir şoförleri Mükerrem vardır bu Sallabaş ailesinin. Bir gün bu apartmanda bir cinayet işlenir, Akkız şoför Mükerrem'i öldürür. Yazar Halide Edib Adıvar'ın en az diğer romanları kadar güzel ve akıcı olan bu polisiye romanınından ben çok etkilendim. Çok kısa olan bu romandan sizlerinde etkileneceğinizi düşünüp sizlere de tavsiye ediyorum.
Kitabın Arkasındaki Not:
Halide Edib Adıvar'ın 1936 yılında Paris'te kaleme aldığı bir cinayet romanı, Yolpalas Cinayeti. Bu kısa roman, Adıvar'ın güçlü anlatımını göstermesi bakımından son derece değerli. Kitap, 1900'lerin başında Şişli'de bir konakta işlenen bir cinayetin görüldüğü dava ile başlıyor ve o yılların İstanbul'una dair gözlemler eşliğinde anlatılıyor. Dönemin İstanbul'unu, kentte yaşayan aydınların Türkiye'ye ve Avrupa'ya bakışlarını, yeni yeni bilincine varılan sınıf çatışmalarını gözler önüne seriyor.
Duygusallıkla yaklaştığımız romanlar vardır; Yolpalas Cinayeti benim için onlardan biri. Halide Edib Adıvar'ın en güçlü eserlerinden mi? Sinekli Bakkal kadar ünlü, Kalb Ağrısı kadar ince ve duyarlı, Handan kadar çarpıcı mı? Bunları bilemem. Ama Yolpalas Cinayeti'nin derin etkisi altında kaldığımı, yıllar yılı ondan izdüşümlerle yaşadığımı mutlaka söylemeliyim.
Selim İLERİ
Kitabın Adı: Yolpalas Cinayeti
Yazar: Halide Edib Adıvar
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 79

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder