29 Haziran 2009 Pazartesi

OĞULLAR VE RENCİDE RUHLAR

Sevgili Zeren sayesinde tanıdığım bir yazar ve kitabı. Tavsiyesi üzerine alıp kütüphaneme koyduğum ve sırasının gelmesini bekleyen bir kitaptı. Ve geçtiğimiz haftasonu bir kaçamak yapıp annemlerin yazlığına giderken yanıma aldığım, şöyle deniz kenarında güneşin altında yüzümde gülücüklerle okuduğum, şimdiye kadar okumadığım bir tür idi "Oğullar ve Rencide Ruhlar". Severim daha önce hiç tanımadığım bir yazarı tanımak, yazdığı kitabı okumak. Bilmediğim bir dünyaya girmek heyecanlandırı beni. Kitap, 5 yaşındaki afacanın gözünden anlatılıyor. Ama ne anlatım, az önce yazdığım gibi yüzünüzde hep bir gülümse ile kitabı bitiriveriyorsunuz. 5 yaşındaki bu bilmiş afacanla yolculuğa çıkmak beni çok memnun etti. Yazarın diğer kitaplarıyla devam edeceğim bu yeni dünyaya girmeye. Zekice yazılmış, tam tatilde okunacak, sizi yormayan bu kitabı ben çok sevdim. Sizlere de tavsiye ederim.
Kitabın Arkasındaki Not:
"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar. Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşıyordum. Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kar. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minibüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı."

Alper Canıgüz, Tatlı Rüyalar'dan bilinen sürükleyici diliyle, 5 yaşındaki bir çocuğun içine düştüğü bir hikayeyi anlatıyor. Yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof, hem fırlama bir oğlan... Hikayeyi ve "karakteri" çevreleyen semt hayatı ve mahalle atmosferi de, bizzat karakter kazanıyor, anlatıda...Polisiye, fantastik ve mizahi edebiyatın tadlarını ustaca kaynaştıran, olağanüstü özgün, çok iddialı bir kitap.
Kitabın Adı: Oğullar ve Rencide Ruhlar
Yazar: Alper Canıgüz
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa Sayısı: 204

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder